مقاله تحلیل رشد

مقاله “تحلیل رشد”

نویسنده: حمید کلانتری

 

باور داشته باشید که خالق یکتا شما را خالق زندگیتان آفریده است.

آنچه در ادامه مطالعه خواهید نمود کلیات محتوای علمی حاصل سال ها مطالعه، تحقیق و پژوهش، تلاش و ممارست در زمینه ی علوم روانشناسی، دینی و مذهبی، اصول موفقیت در زندگی و کسب و کار است که تماما به پشتوانه تجربیات مکسوبه و با دارا بودن ادله ی علوم موجود قابل اثبات می باشد.

شما آنچه می بینید را باور نمی کنید؛

بلکه همواره آنچه باور کرده اید را می بینید.

بدین معنا که اتفاقات پیرامون شما حاصل باورهای شماست. گرچه اتفاقات پیرامون شما نیز ایجاد باور می کند.

تحلیل رشد: اگر به روند رشد زندگی و امکانات خود و دیگران نیم نگاهی بیاندازید در خواهید یافت که رشد عبارت از حرکت رو به جلو همراه با صعود است که می توان آن را شبیه نموداری به شکل زیر تصویر نمود، این نمودار دارای برداری افقی به نام “زمان”  و برداری عمودی به نام “سطح” می باشد.

نمودار زمان-سطح

                                  شکل (الف)

سوال جالب این است که این بردارها بر چه پایه و اساسی تحت عنوان “زمان” و “سطح”  نامگذاری شده اند؟

و پاسخ جالب تر اینکه بدیهی است هر انسان در طول عمر خود همراه با گذر زمان می پسندد تمام مساعی خود را بکار گیرد تا وقت خود را صرف اولا حفظ و ثانیا تعالی و ارتقای انواع رشد اعم از فردی و اجتماعی در ابعاد مادی، معنوی، نشاط و سلامتی و … گرداند و از این رو اگر به کمال نرسد، طبیعتا در بازه ی مهد تا لحد که واحد اندازه گیری آن زمان است از سطح خلا، پیشرو به سوی سطوح نامحدود همواره از سطحی به سطح بالاتر صعود می کند که به آن “رشد” گفته می شود.

هر کدام از بردارها دارای گرید و درجاتی هستند، هر درجه از بردار زمان، تعیین کننده ی گذر زمان و میزان سن و سال و زمان رشد شما و هر درجه از بردار سطح، تعیین کننده ی میزان ارتقای سطح رشد شماست.

تلاقی بردار زمان که ابتدای آن مهد و انتهای آن لحد است با بردار سطح که ابتدای آن نقطه ی شروع از خلا مطلق و انتهای نامحدودی دارد نمودار رشد شما را نشان می دهد.

مقاله تحلیل رشد

شکل (ب)

 اکنون می توانید با کمی تامل نسبت به رسم نمودار رشد گذشته ی خود تا کنون در کلیه سطوح اعم از علمی، نشاط و سلامتی و یا دیگر سطوحی که برایتان اهمیت دارد بپردازید سپس قادر خواهید بود “بردار رشد” و “پلکان ارتقای رشد” آن سطح را نیز بر روی این نمودار ترسیم نمایید.

شکل ذیل نمودار رشد مادی شخصی 30 ساله را بعنوان تمثیل به شما نشان می دهد: وی کسب و کار را از سن 20 سالگی آغاز و ظرف ده سال گذشته به درآمد و امکانات مادی معادل پانصد میلیون تومان رسیده است.

مقاله تحلیل رشد

شکل (پ)

بخاطر داشته باشید که اگر چه ترسیم نمودار رشد نسبت به هر سطحی مربوط به گذشته تا حال خوشایند است اما بهتر است که از هم اکنون نمودار رو به رشد و توسعه ی رشد فردی و جمعی خود را برای آینده ترسیم و هوشمندانه گام بردارید.

از یاد نبرید که چه بخواهید چه نخواهید برداری به نام زمان وجود دارد که حرکت رو به جلو آن ایستایی نداشته و شما قادر نخواهید بود مانع گذر زمان و حرکت رو به جلو آن به سمت لحد شوید، اما این شمایید که تعیین کننده ی سطح رشد خود از کلیه ابعاد مدنظر هستید. آینده که عبارت از دقایقی دیگر، فردا، هفته آتی، ماه ها و سال های آتی است، چه به رسم نمودار رشد خود تن دهید و چه آن را ترسیم نکنید تاثیری در عدم وجود چنین نموداری برای شما ندارد. بپذیرید یا نپذیرید گذر زمان توام با حرکت و یا عدم حرکت شما مؤید نمودار و بردار رشد مطلوب و یا نامطلوب شما خواهد بود.

اکنون که با مطالعه مطالب مربوط به موضوع تحلیل رشد ذهنیت روشنتری نسبت به “پلکان رشد”  حاصل نموده اید، نیک می پذیرید که اولا این نمودار نسبت به شخص شما و اطرافیانتان و سایر افراد جامعه وجود دارد و ثانیا هر کدام در پله ای از پلکان رشد نسبت به سطوح مختلف علمی، مادی و … قرار دارید بدین مفهوم که هر شخص در یک زمان و سن و سال مشخص در یک سطح و درجه ی علمی، مقامی، مادی و … در زمان حال بسر می برد و نیز همگان سعی دارند این سطح را با روش هایی ارتقاء دهند.

طبعا اذعان دارید که زمان ارتقاء سطوح نیز از دید همگان بسیار حائز اهمیت است. از این رو برخی در پی کشف راه و روش هایی بهتر جهت سرعت بخشیدن به ارتقاء سطوح مدنظر و پیمودن هر چه سریع تر پلکان رشد و ترقی هستند تا بتوانند به سر منزل مقصود و خواسته های خود در کمترین زمان ممکن در بازه ی بین مهد تا لحد دست یافته و زندگی شیرینی را تجربه کنند.

و برخی دیگر به انجام راه و روش های معمول شناسایی شده ی موجود که دیگران قبلا تجربه کرده اند می پردازند که به جرات می توان گفت کثیر افراد جامعه از این جمله اند.

حال نیم نگاهی به عملکرد اطرافیان و از جمله نزدیکانتان اعم از شاغلین، بازنشستگان و جوانان بیاندازید و با توجه به اطلاعاتی که از گذشته آنها دارید نمودار رشد آنها را نسبت به هر سطحی که می پسندید و یا سطحی که اطلاع دارید آنها برای رشد و تعالی آن تلاش کرده اند در ذهن خود ترسیم کنید سپس دیدگاه های ذیل برایتان بوجود می آید:

  1. افرادی با سنین متفاوت دارای رشد مختلف در سطوح متفاوت خواهید یافت در این میانه از عملکرد بسیاری از آنها نسبت به سطوح مدنظرتان و ایده آل هایتان در قیاس با سن و سالشان، ناراضی خواهید بود.
  2. اگر در میان آنها اشخاصی با سنین 60 ، 50 ، 40 و 30 ساله را شناسایی کرده و مثلا سطح علمی یا مادی موجود افرادی با سنین بالا را با سطح علمی یا مادی موجود افرادی با سنین پایین تر را قیاس کنید، خواهید دید افرادی با سنین پایین وجوددارند که در حال حاضر سطح بهتر و بالاتری نسبت به افراد دارای سنین بالا هستند. شاید به نظر برسد که نباید چنین قیاسی انجام داد، شاید اینطور به ذهن متبادر شود که آن دسته از افرادی که سن و سال کمتر اما موفقیت های بیشتری نسبت به سنین بالاتر دارند احتمالا به فراخور زمان و زمانه ی خود از امکانات بیشتری برخوردار بوده اند. اگر اینطور فکر می کنید قیاس ذیل را مبنا قرار دهید.
  3.  آیا سراغ ندارید افرادی هم سن و سال اما دارای سطوح متفاوت نسبت به یکدیگر؟ در میان نزدیکان، اطرافیان، افراد جامعه به چه میزان تفاوت بین افرادی که مثلا همگی 40 سال یا 50  یا 60 سال دارند با همزادشان در هر سطحی که مد نظر قرار داده اید وجود دارد؟

این تفاوت از کجاست؟ چگونه پدید آمده است؟

آیا موفق ترین انسان ها از ابتدا مرفه ترین انسان ها بوده اند؟

آیا موفق ترین افراد جامعه همگی از ابتدای حرکت دارای امکانات فوق العاده بوده اند؟

اناسیس ابتدا کبریت فروش نبود؟

آیا موفق ترین افراد دنیا از دارابودن تخصص و علم بسیار بهره برده اند؟

تحصیلات بیل گیتس ترک تحصیل کرده چه سطحی داشته و دارد؟ چند نفر همزاد او با این سطح رشد مادی سراغ دارید؟

آیا نام حکیمی همچون ابوعلی سینا را نشنیده اید که هنوز هم کتب وی در دانشگاه ها مبنای بحث است؟

و هزاران انسان موفق دیگر را در سطوح پایین تر از موارد فوق که موفقیتشان در آن سن و سال شبیه به معجزه است!

چگونه ممکن است شخصی تا سن 62 سالگی در آمدی معادل عملکرد 30 ساله ی هزاران نفر را کسب کند و روزانه معادل بیش از یک میلیون نفر در ساعت درآمد داشته باشد؟

اکنون می خواهم توجه تان را به پلکان رشد کند عده ی کثیری از مردم و اطرافیانتان نسبت به یک سطح مادی جلب کنم تا اتفاقی که معمولا رخ می دهد را بیشتر درک کنید.

شکل ذیل نمودار و سپس پلکان رشد برخی افراد جامعه نسبت به یک خواسته مادی که در مثال اتومبیل فرض شده را نشان می دهد:

مقاله تحلیل رشد

شکل (4ت)

 پلکان رشد فوق مربوط به شخصی است که در سن 20 سالگی توانسته است یک دستگاه اتومبیل به رقم 20/000/000 تومان خریداری کند و سپس در سن 30 سالگی اتومبیلی به ارزش 50/000/000 تومان داشته است و تا 40 سالگی رشدی در این زمینه نداشته. در سن 40 سالگی استطاعت مادی وی به حدی رسیده که توانسته یک دستگاه اتومبیل به ارزش 80/000/000 تومان خریداری و تاکنون که در سن 60 سالگی بسر می برد با همین امکان زمان را سپری نموده است.

به نظر شما چقدر زمان لازم است تا وی بتواند روزی یک دستگاه اتومبیل معادل یک میلیارد تومان را خریداری کند؟  آیا چنین دسترسی ای با این روند رو به رشد در بازه ی زمانی پیش روی وی، برایش امکان پذیر است؟

نمودار فوق و رشد پلکانی آن که به یک سطح مادی (اتومبیل) نسبت داده شده بود تنها یک مثال است تا بتوانیم با مثالی دیگر که در ادامه آمده است با تمثیل به نتیجه برسیم. شما می توانید مثال های دیگری نسبت به سایر سطوحی که می پسندید در خصوص عملکرد افرادی که می شناسید جستجو کنید.

حال وقت آن رسیده که پلکان نمودار قبلی را با پلکان دیگری قیاس کنیم:

مقاه تحلیل رشد

شکل (ث)

به شکل دو پلکان توجه کنید. چنین تفاوت رشدی را در افراد جامعه بارها مشاهده کرده اید به شما ایمان می دهم تفاوت های فاحش تری نیز وجود دارد در حالی که شرایط شخص موفق در ابتدای شروع به حرکت بسیار سخت و طاقت فرسا بوده است. در میان موفق ترین افراد بسیارند افرادی که از فقر به اغنا رسیده اند.

اطمینان دیگری به شما می دهم و آن اینکه این موفقیت ها ناشی از امکانات، سرمایه، ارث، هوش سرشار، تخصص، علم، همراهی دیگران شانس و امثال اینها که ممکن است به آن فکر کنید نبوده است.

«تحقق رشد در فواصل زمان نسبت به هر سطح تنها یک فرمول دارد و آن باور سازی است»

آنچه که موجب رشد می شود باور است.

در شکل شماره یک، شخص مورد نظر هیچگاه به سطح700/000/000 تومان فکر نکرده و افکار وی نهایتا در طول زمان منتهی به سطح 80/000/000 تومان گردیده است.

خوب دقت کنید، آدمها اینگونه اند مادام که از سطحی به سطح بالاتر نرسیده اند به سطوح بالاتر و اوج فکر نمی کنند و رسیدن به سطوح بسیار بالاتر نسبت به سطح کنونی خود را امری محال یا بسیار دور از دسترس می بینند و رفته رفته این امر را باور می کنند و باورها را محدود به رشد آرام و سطوحی پایین تر با حرکتی لاک پشتی می نمایند.

بطور مثال شخصی که هیچ خودرویی ندارد هیچگاه در ابتدای امر به مالکیت خودروی گران قیمت همچون بنز فکر هم نمی کند او باور ندارد که می تواند بنز داشته باشد پس بنز سوار هم نخواهد شد. چنین فردی یک الی دو پله رشد پیش رو را آرزو می کند و نهایتا با گذر زمان به یک سطح بالاتر ارتقاء می یابد سپس وقتی  که مالک یک خودرو به ارزش 20/000/000 تومان شد از آن پس به یک موفقیت و سطح بالاتر فکر می کند و این باور را در خود تقویت می کند که میتواند به یک سطح بالاتر نیز برسد و این کار را هر بار از سطحی به سطحی بالاتر البته با تلاش فیزیکی بسیار دنبال می کند اما حرکت رو به جلو به تندی و حرکت صعود سطح آن به کندی پیش می رود تا اینکه زمان بسیار می گذرد و عمر سپری می شود و نهایتا در زمانی مشخص و یا در کهنسالی به این حرکت پایان می دهد و بر سکوی نهایی باورهای خود که صد البته نسبت به دیگران بسیار پایین تر است می ایستد و توقف می کند و قناعت پیشه می کند.

تفاوت این فرد با افراد موفق تنها در نحوه نگرش و باور است.

موفق ها از ابتدای شروع به حرکت، ذهن و فکر خود را محدود به یک یا دو سطح بالاتر نمی کنند آنها در ابتدا سطحی عظیم و عالی و گاه فوق تصور انتخاب می کنند و برای رسیدن به اوج حدود و زمانی را برای خود مشخص می کنند و حرکتی توام با باورسازی دارند بدین ترتیب محدودیت زمان را کنترل می کنند و به سرعت سطوح رشد را یکی پس از دیگری از جایی که سراغ ندارند برحسب قوانین کائنات می پیمایند.

همه ی افراد اعم از موفق و ناموفق های جامعه همه و همه همواره باورسازی می کنند و نتایجی که کسب می کنند حاصل باورهایشان است.

دسته ای  فقط با انجام تلاش های فیزیکی و انتخاب راه و روش های موجود و دسته ای دیگر در پی کشف راه های جدید که نهایتا هر دو به یک امر تقلیدی می انجامد.

از دو دسته ی فوق عده ای در پی کسب علوم و مهارت های منطقی هستند و اعتقادی به قوانین کائنات ندارند و عده ای  دیگر یا خود را بی نیاز  از کسب مهارت ها دانسته و به بکارگیری علوم جذب مشغولند و بکارگیری علوم جذب را اولویت اول و کسب و انجام مهارت های زندگی را اولویت بعدی می پندارند.

برخی در پی ساخت دنیای بیرون معتقدند باید سخت تلاش کنند و برخی دیگر معتقدند بایستی کار سخت انجام داد تا به موفقیت رسید.

من معتقدم هیچ یک از گروه ها و اشخاص با عقاید یاد شده ی فوق اشتباه نمی کنند شما نیز با نگرش منحصر به فرد خود در یکی از این گروه ها قرار دارید و شما نیز اشتباه نمی کنید. من معتقدم:

همه و همه انتخاب می کنند

شما نیز انتخاب می کنید

انتخاب می کنید که تا چه میزان رشد برایتان کافی است.

انتخاب می کنید که حد و لیاقتتان چقدر است.

شماانتخاب می کنید که در یک بازه ی زمانی تا سطح مشخص و محدودی رشد کنید.

شما انتخاب می کنید که از موفق ها باشید یا از موفق ترین ها.

انتخاب می کنید که مورد تشویق قرار بگیرید و یا مشوق دیگران باشید.

شما باور دارید که موفق ترین ها در زمانی اندک به سطوح بسیار مثبت و عالی و غیرقابل تصور و به نتایجی غیرمنطقی رسیده اند چون نتایج آنها را شاهدید.

مهم تر اینکه باور دارید که شما نخواهید توانست به آن سطوح دست یابید این نیز انتخاب شماست.

انتخاب می کنید که باور داشته باشید که رسیدن شما به سطوح و نتایج مثبت غیرمنطقی برای شخص شما غیر منطقی و غیرقابل باور است اما بدانید که:

همه ی نتایج مثبت غیرمنطقی از انجام یک سلسله اقدامات منطقی حاصل می شود.

بدانید که چه سخت کار کنید چه کار سخت انجام دهید در هر دو حالت ایجاد باور می کنید اما به باورسازی سرعت نمی دهید.

بیایید سخت باورسازی کنید و قواعدی را انجام دهید که،

موفق ترین آدم ها دانسته و ندانسته بر اساس آن به سرعت باورسازی کرده اند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا مایلید به بحث بپیوندید؟
همین حالا شروع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *